Żylaki – jak się przed nimi chronić?

Szpecą nasze nogi, stając się nie tylko przyczyną bólu, ale i wielu kompleksów. Żylaki to częsta przypadłość, która może poważnie utrudnić życie każdemu z nas. Co warto wiedzieć na ich temat?

W jaki sposób można się przed nimi chronić?

Podstawa to ruch. Unikajmy zarówno zbyt długiego siedzenia z opuszczonymi nogami oraz stania w tej samej pozycji przez dłuższy czas. W celach profilaktycznych warto każdego dnia spędzać trochę czasu na siedzeniu lub leżeniu w takiej pozycji, aby nogi znalazły się powyżej poziomu serca. Dzięki temu można uporać się z obrzękami i poprawić przepływ krwi. Profilaktyka żylaków uwzględnia też regularną aktywność fizyczną, a przede wszystkim spacery. Dzięki nim można poprawić krążenie krwi i sprawić, że żylaki przestaną być aż tak wielkim zagrożeniem. Błędem, który popełnia wielu z nas, a który przekłada się na problemy z żylakami, jest zakładanie nogi na nogę.

Inne rady

Osoby, które mają skłonności do żylaków, powinny też zrezygnować ze zbyt gorących kąpieli oraz znoszenia zbyt obcisłej odzieży. W przypadku kobiet nie zaleca się też noszenia butów na wysokim obcasie, gdyż i to może się przełożyć na problemy z żyłami oraz z przepływem krwi. Profilaktyka żylaków sporo uwagi poświęca też zdrowej diecie oraz trosce o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Pomagają w tym lekkie potrawy, w których pojawia się sporo produktów będących dobrym źródłem błonnika. Co jeszcze można zrobić? W porę zacząć sięgać po takie leki na żylaki, jak maści z wyciągiem z kasztanowca. Są one zalecane już przy pierwszych objawach żylaków, takich jak obrzęki, uczucie ciężkich nóg czy ich mrowienie.

Redakcja lashvolution.pl