Wypadanie włosów po ciąży

Włosy to ważny element wizerunku współczesnej kobiety. Chyba nie ma dziewczyny, która nie chciałaby mieć pięknych i zadbanych włosów, bez względu na to, czy nosi je w postaci krótkiej, czy też długiej fryzury. Generalnie na stan i kondycję naszych włosów mają wpływ zarówno geny, jak i dieta czy sposób pielęgnacji. Poza tym hormony, o czym mogą się przekonać kobiety w ciąży, których włosy stają się gęste, mocne, lśniące.

Włosy kobiety w ciąży

Panie w ciąży narzekają na wiele. Zatrzymująca się w organizmie woda i cellulit to ich zmora. Często pojawia się opuchlizna, bywa, że pogarsza się cera. Pojawiają się rozstępy, które z pewnością każda pani chciałaby ominąć. Jest jednak coś, na co brzemienne zwykle cale nie narzekają – to włosy. Te stają się mocne, lśniące, pełne blasku i witalności. Co więcej – są też wyraźnie gęstsze. Dlaczego? Otóż w ciąży, ze względu na zmienioną gospodarkę hormonalną, włosy praktycznie nie wypadają. To stan fizjologiczny, który niestety kiedyś minie. Zatem lepiej się tymi włosami nacieszyć, bo około 3 miesiące po porodzie zaczyna się prawdziwa jazda bez trzymanki, a wypadania włosów czasem nie można zahamować. Tutaj jednak również warto wspomnieć o tym, że to też stan fizjologiczny. Włosy, które zatrzymały się w mieszkach w ciąży, tak naprawdę są już martwe i muszą wypaść.

Jak dbać o włosy po ciąży

Chociaż wypadanie włosów po ciąży jest zatem nieuniknione, nie oznacza to, że trzeba zostawić je na pastwę fizjologii i przesądzonego już losu. Zdecydowanie nie. Po ciąży najlepiej od razu zacząć o nie dbać, na początek decydując się na sprawdzone suplementy. W ich składzie powinien znajdować się chrom, krzem, żelazo. Najważniejsze jest to, by specyfik mogły przyjmować kobiety karmiące piersią, bo przecież mnóstwo pań jest wtedy właśnie w takim momencie swojego życia. Warto zatem zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże dobrać najlepszy preparat. Inna bardzo ciekawa opcja to suplementy szyte dosłownie na miarę. O co w tym wszystkim chodzi? Coraz więcej producentów suplementów skłania się teraz ku opcji, że składniki odżywcze są dobierane dla człowieka indywidualnie, dopiero po wcześniejszym zbadaniu jego krwi. Dzięki temu uzupełniane są rzeczywiste niedobory, a organizm szybko odczuwa zmianę. Suplementacja to odżywienie włosów od środka. To tak naprawdę dużo ważniejsze niż pielęgnacja zewnętrzna, czyli stosowanie drogich masek i szamponów. Warto zadbać wtedy również o swoją dietę. Niech będzie bogata w żelazo, bo po porodzie sporo kobiet nadal cierpi na anemie, która zaczyna się jeszcze w ciąży.

Baby hair na pokładzie

U noworodka obserwujemy tak zwane baby hair. To pierwsze włoski, tak naprawdę delikatny puszek, który pokrywa główkę. Zabawne jest to, że dzięki prawidłowej pielęgnacji, na głowie kobiety również może pojawić się baby hair. Gdy wypadną zatrzymane przez ciąże włosy, najlepiej od razu regularnie stosować wcierki do skóry głowy, które mają za zadanie pobudzić krążenie krwi i dostarczyć do mieszków włosowych substancje odżywcze wraz z krwią. Dzięki temu włosy zaczną rosnąć szybciej. Pojawią się te delikatne i bardzo cienkie włoski, nazywane właśnie pieszczotliwie baby hair. To dobry znak. Jeżeli ma się genetycznie predyspozycje do szybkiego wzrostu włosów, a do tego stosuje się wcierki, można dużo efektywniej prowadzić do zagęszczenia fryzury. Dlatego gra jest warta świeczki. Potrzebna jest kompleksowa pielęgnacja.

Pielęgnacja zewnętrzna

Utraty włosów po ciąży nie da się zatrzymać. Można natomiast jak najbardziej dbać o swoje włosy, aby prezentowały się doskonale. Wiele kobiet po ciąży decyduje się też na drastyczną zmianę fryzury, z przejściem na krótkie włosy włącznie. Jest to o tyle wygodna i dobra opcja, że będą one odrastały razem z baby hair, przez co po jakimś czasie rzeczywiście się wizualnie zagęszczą. Jedno jest pewne – trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo powrót do gęstej czupryny może zająć nawet około rok po porodzie. Natomiast nie jest tak, że wypadanie włosów po porodzie to jakiś rodzaj łysienia, dlatego warto zachować po prostu spokój.

Redakcja lashvolution.pl