Moda jest stylem panującym przez krótki czas np. w branży odzieżowej. Moda bardzo szybko przemija, aby po pewnym czasie ponownie wrócić. Moda jest droga i niejednokrotnie nie płaci się za dobry materiał, lecz za to, że taka rzecz jest w tym czasie modna. Modny nie dotyczy tylko odzieży. Może dotyczyć również makijażu, fryzury, stylu życia, światopoglądu, zachowania, postępowania. A także stylu w architekturze i stylu artystycznego. Modę zawsze tworzy jakaś grupa lub nawet jedna osoba, która inicjuje nowy trend.
Moda z przeszłości
Moda bardzo często dostosowana jest do danego użytkownika, w celu wyrażania jego potrzeb. I taki zarys właśnie miała, gdy przyszły lata 60 moda przeżywała wówczas swoistą rewolucję. Nie trzeba zapominać, że lata pięćdziesiąte był to czas po drugiej wojnie światowej. Czas odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych, a więc czas ciężkiej pracy. I dlatego lata pięćdziesiąte dwudziestego wieku stawiały na strój klasyczny i na taki, jaki panował przed wybuchem drugiej wojny światowej. Natomiast lata sześćdziesiąte były czasem, gdy Polska była już sporo podźwignięta z ruin, które pozostawiła wojna. W ludziach budziła się nadzieja na lepsze i spokojniejsze życie. Ludzie czuli się wolnymi. I takiej wolności i zmiany potrzebowali również w strojach. Budziły się w ludziach pragnienia zerwania z przeszłością i tradycjonalizmem, a zwrócenia się w przyszłość i nowoczesność. Projektujący modę zwracają więc swoją uwagę w stronę młodzieży, która pragnie ubierać się inaczej niż ich rodzice. Jednym z najbardziej znanych domów mody na świecie w latach sześćdziesiątych był do mody założony przez Christiana Diora. Po śmierci założyciela jego następca zdecydował się obrać w modzie kierunek na ludzi młodych. Zrywając z tradycyjnym stylem wprowadził wiele nowości, jak na przykład skórzane kurtki.
Nowe, unikalne projekty
W latach sześćdziesiątych powstaje wiele nowatorskich projektów, które podobają się szerokim masom społecznym i bardzo szybko stają się popularne. Ludzie śledząc nowinki w modzie wzorują się na znanych postaciach ze szklanego ekranu, jak i na ludziach z pierwszych stron gazet. Jak na przykład na Brigitte Bardot, czy Jacqueline Kennedy. W modzie są damskie kostiumy i sukienki skrojone tak samo, jak sukienki i kostiumy pierwszej dama Stanów Zjednoczonych. Modne są również fryzury, a nawet kapelusze wzorowane na pani Kennedy. Lata sześćdziesiąte to również moda związana z subkulturami. I tak powstała moda np. hipisowska, która dawała młodzieży dużo swobody, radości, kolorów, entuzjazmu i wolności.