Szafa pełna modnych i pięknych ubrań – to brzmi jak marzenie każdej kobiety. Polki to coraz bardziej świadome konsumentki, które stawiają na lepszej jakości rzeczy. Gdy na ubrania wydaje się więcej, bo z założenia mają one służyć nam dłużej, pojawia się motywacja, aby bardziej o nie dbać. Co zrobić, by rzeczy przez długi czas zachowywały świetny wygląd, nie mechaciły się i po prostu prezentowały jak nowe?
Jakość tkanin
Zużywanie się ubrań w związku z ich częstym zakładaniem i praniem to zupełnie naturalny stan rzeczy. Trzeba jednak przyznać, że niektóre ciuchy świetnie prezentują się przez długi czas, inne natomiast dosłownie rozlatują się na szwach i zaczynają przypominać mało atrakcyjny kawałek tkaniny już po pierwszym, czy drugim praniu. Od czego to zależy? Czy zawsze chodzi tutaj o błędy popełnione podczas samego prania lub suszenia? Zdecydowanie nie. Pierwszą podstawową kwestią jest bowiem sama jakość tkanin, z których zostały uszyte poszczególne ubrania. Nawet najwyższej jakości naturalne materiały niszczą się ze względu na mechaniczne uszkodzenia, jednak proces ten jest o wiele wolniejszy, niż w przypadku chociażby tkanin takich jak poliester lub akryl. Dlatego zawsze należy sprawdzać wewnętrzną metkę, na której znajdują się informacje dotyczące składu tkaniny. Przykładowo, bawełna z poliestrem będzie się mechacić bardziej niż sama bawełna. Wybierając sweter wykonany ze 100% akrylu, można spodziewać się, że już po jednym praniu pojawią się bardzo nieestetyczne kulki. Aby ubrania nie były zmechacone, trzeba stawiać na rzeczy wykonane z naprawdę dobrych tkanin. Doskonałym przykładem są chociażby kaszmirowe swetry. To rzeczy luksusowe i z wyższej półki cenowej, które niejednokrotnie można kupić w lumpeksie za grosze. Kaszmirowe swetry z secondhandu wciąż prezentują się doskonale, chociaż to przecież odzież używana. Mechacenie ubrań wysokiej jakości ma miejsce o wiele rzadziej niż w przypadku rzeczy wykonanych z najtańszych tkanin. Nie ma sensu zatem mieć wysokich oczekiwań względem tanich ubrań wykonanych z kiepskich materiałów. Te rzeczy trzeba wymieniać stosunkowo często, bo naprawdę bardzo szybko się zużywają.
Prawidłowy sposób prania i suszenia
Skoro wiemy już, jak duże znaczenie dla prezentowania się ubrań ma sama tkanina, warto poszerzyć swoją wiedzę na temat prawidłowych sposobów prania i suszenia. Pierwsza bezwzględna zasada dotyczy przestrzegania zaleceń zawartych na metkach, które dotyczą między innymi temperatury wody, prania w pralce lub ręcznego, stosowania wybielaczy, czy wirowania. Producent daje informacje, dzięki którym czyszczenie ubrań będzie przebiegało w sposób optymalny, który najmniej szkodzi samym tkaninom. Czego można spodziewać się, jeżeli nie przestrzega się tych zaleceń? Pranie w zbyt wysokich temperaturach może doprowadzić do tego, że włókna się skurczą, zmechacą i pogną. Rzecz będzie nadawała się do wyrzucenia. Tak samo negatywnie może na tkaninę działać zbyt szybkie wirowanie, stosowanie agresywnych środków do wybielania lub usuwania plam. Niektóre tkaniny po zastosowaniu takich procedur podczas prania ulegają nieodwracalnemu uszkodzeniu. Trzeba zatem naprawdę uważać, między innymi na wełnę i kaszmir, bawełnę i jedwab. Rzeczy uszyte z takich naturalnych tkanin to często spora inwestycja finansowa we własną szafę, dlatego warto o nie dbać i przestrzegać zasad prania.
Suszenie w suszarce bębnowej
Suszarka bębnowa do ubrań to na pewno bardzo przydatna rzecz w każdym domu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie suszenie ciuchów może niestety skrócić ich żywotność i doprowadzić do tego, że szybciej zaczną prezentować się mało atrakcyjnie. Jak zatem zapobiec mechaceniu rzeczy? Delikatne tkaniny prać w programach dedykowanych do delikatnych materiałów, a gdy tylko pojawia się taka możliwość, zdecydować się na pranie ręczne. Ubrań nie pocierać podczas prania, czyścić je zgodnie z zaleceniami na metce, inwestować w rzeczy dobrej jakości, które są wykonane z tkanin szlachetnych i naturalnych.