Krzyżyk powszechnym motywem biżuterii

Krzyż to symbol, natomiast w kulturze katolickiej, wzór religijny. Od wielu wieków, jest to również powszechny motyw w biżuterii. Jaka jest historia owego znaku we wzornictwie jubilerskim oraz co znaczy on obecnie? Krzyż jest jednym spośród najdawniejszych znaków występujących w większości starożytnych religii, jednakże nie zawsze był on znakiem chrześcijańskim. Pierwsze informacje, mówiące o wykorzystywaniu owego symbolu, wychodzą z blisko 8000 lat przed Chrystusem, z ery mezolitu. W ostatnim czasie bardzo modna stała się biżuteria z krzyżem. Biżuterię taką noszą zarówno Panowie, jak i Panie. Dlaczego stała się ona tak popularna?

Wzór krzyża

Kiedy chrześcijaństwo się rozpowszechniło, wzór krzyża rozpoczął się pojawiać jako motyw zdobniczy oraz dekoracyjny, najpierw w sztuce sakralnej, później również świeckiej. W przeciągu wieków pojawiło się ok. 400 rozmaitych typów krzyża, m.in.: krzyż łaciński, grecki, maltański, jerozolimski, papieski, kardynalski, prawosławny, pacyfistyczny oraz mnóstwo pozostałych.

Krzyżyk jest znakiem wiary, nadziei, jak też również opieki. Może być dobrym upominkiem na chrzciny, na bierzmowanie, lub sakrament małżeństwa. Może być prezentem od kogoś znajomego bez okazji. Może być także biżuterią, jaką kupimy, żeby sprawić sobie radość.

Krzyżyk w biżuterii męskiej

Motyw krzyża niejednokrotnie pojawia się w modzie. Nie jedynie tejże kobiecej, lecz również męskiej. Możemy kupić ubrania z nadrukami krzyży, kolczyki z wisiorkami, bransoletki z krzyżykiem, a nawet paski z klamrami w postaci krzyży. Również w męskiej biżuterii motywy religijne przetaczają się stale. Nikogo już nie zaskakuje bransoletka z nadrukiem Pana Jezusa w cierniowej koronie lub krzyża z trupią czaszką. Nie mają jednakże one znaku zwykle odnoszącego się do religii. Stosowane są jako atrakcyjny obraz oraz specyficzny element dekoracyjny. Mają za zadanie tylko uzupełnić design. Od dość niedawna pojawiły się także różańce noszone w postaci łańcuszków.

Czy bransoletki z krzyżykiem to doskonały pomysł na upominek?

Katolicka biżuteria to doskonały pomysł na prezent dla wierzącej Kobiety. Dotyczy to zarówno tradycyjnych naszyjników z medalikiem, jak również pierścionków lub obrączek i bransoletek. W tejże postaci idealnie sprawdzą się także bransoletki z krzyżykiem, takie jak https://www.viadem.pl/pol_m_Motywy_Krzyzyk_Bransoletki-z-krzyzykiem-542.html. Można je zakupić osobie w dowolnym wieku, nie jedynie na urodziny lub imieniny. Gdyż subtelnie podkreślają przywiązanie do wiary, można je dać z okazji uroczystości religijnych, w tymże przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej lub bierzmowania.

Redakcja lashvolution.pl