Każda kobieta bardzo szybko przekonuje się, jak wysoka temperatura szkodzi posiadanym włosom. Doskonale widać to podczas szybkiego suszenia ich gorącym powietrzem. Da się wtedy bardzo wyraźnie wyczuć, że stają się one matowe, łamliwe, czy też przesuszone i rozciągliwe. Coś z tym trzeba szybko zrobić, aby całkowicie nie zniszczyć ich struktury. Idealnie nadają się do tego celu kosmetyki termoochronne do włosów. Jak jednak je dobrze wybrać? Czym powinny się one charakteryzować?
Dlaczego wysoka temperatura szkodzi włosom?
Zanim jednak przejdzie się do wybierania i kupowania kosmetyków termoochronnych, najpierw warto poznać mechanizm i powód, dla którego włosy tak mocno uszkadzają się od działania wysokiej temperatury. Co konkretnie powoduje, że stają się one łamliwe i tak delikatne?
Nie od dziś wiadomo, że włosy nie przepadają za wysoką temperaturą. Gdy tylko temperatura, która działa na włosy, przekroczy określoną wartość, zachodzą w nich bardzo niekorzystne zmiany. Bardzo szybko spada ich odporność, zmniejsza się sprężystość, a także dochodzi do ich powolnego obumierania. Co gorsza, wystarczy tylko niewielkie zbliżeni się do punktu krytycznego, aby zmiany te były niezwykle trudne do usunięcia.
Jak działa termoochronna?
Z tego powodu tak ważne jest to, aby zastosować na włosach specjalną termo ochronę, która będzie chroniła ich bardzo delikatną strukturę przed działanie wysokiej temperatury. Jak jednak taka ochrona konkretnie działa?
Niestety wysoka temperatura jest czynnikiem, którego nie da się zupełnie wykluczyć z otoczenia włosów. Przy pomocy ciepłego powietrza się je suszy, a także wykonuje wiele zabiegów stylizacyjnych. Bez wysokiej temperatury rzeczy te będą po prostu niemożliwe. Z tego właśnie powodu tak ważne jest to, aby stworzyć zabezpieczającą barierę, która będzie chroniła włosy przed działaniem ciepła, lecz jednocześnie umożliwi wykonanie wszystkich dotychczasowych związanych z nimi czynności i zabiegów.
Jak zatem ochronić włosy? Kluczowe jest wykonanie na nich specjalnej, fizycznej warstwy, która będzie je chroniła przed temperaturą. Musi ona być jednak nie tylko nieszkodliwa dla włosów, lecz po zastosowaniu musi być łatwa do usunięcia.
Główny składnik kosmetyków termoochronnych
Najważniejszym składnikiem każdego środka cechującego się termoochronną włosów, jest cukier o nazwie ksyloz. W wyniku ciepła dochodzi do jego topnienia. Tym samym pokrywa on szczelnie powierzchnie włosów, tworząc na niej warstwę ochronną, zabezpieczającą włosy przed działaniem ciepła.
Rzecz jasna nie jest to jedyna forma ich ochrony. Równolegle do ksylozu stosuje się liczne silikony, wzmacniające witaminy oraz minerały i wartości odżywcze, które powodują, że włosy stają się mocniejsze i wytrzymalsze. Kluczowe zatem podczas szukania odpowiednich kosmetyków do termoochronny jest to, aby dokładnie sprawdzić ich skład, oraz ocenić, czy aby na pewno posiadają one wszystko to, co może się przyczynić do stworzenia skutecznego zabezpieczenia przed działaniem wysokiej temperatury.
Jak znaleźć dobre kosmetyki termoochronne?
Jak zatem znaleźć dobre kosmetyki termoochronne? Czym kierować się podczas zakupu oraz, które konkretnie warto wybrać? Choć może się to wydawać sporym uproszczeniem, to jednak podczas kupowania takich kosmetyków warto kierować się przede wszystkim marką. Często jest ona bowiem gwarantem wysokiej jakości, pewności i skuteczności działania. Często niestety zdarza się tak, że pomimo bardzo dobrego składu, a tym bardziej interesującej ceny, dany środek okazuje się całkowitą porażką, a włosy doznają bardzo poważnego uszkodzenia. Dzieje się tak, gdyż mniej znane środki bardzo często uzupełnione są alkoholem, który jak wiadomo, posiada silne działania wysuszające włosy.
Do bardzo znanych i powszechnie cenionych produktów, które można polecić do ochrony włosów przed wysoką temperaturą, z pewnością zaliczyć można MATRIX Total Results Mega Sleek, Redken Heat Styling Thermo Actif oraz Marion Termo Ochrona Serum. Środki te gwarantują, że włosy będą należycie chronione i bez większego ryzyka będzie można je nie tylko suszyć, lecz również stosować na nich lokówkę, prostownice i inne wymagające ciepła zabiegi kosmetyczne.