Jak dobrać czerwoną szminkę do stylizacji?

Ten artykuł jest przeznaczony dla fanek czerwieni na ustach. Zatem jeśli używasz karminowej pomadki na co dzień i od święta – czytaj dalej i dowiedz się, jak dobrać czerwoną szminkę do konkretnej stylizacji. To dość prosta sztuka, a efekty, które zapewnia – są niezapomniane!

Typ urody a szminka

Czerwień jest kolorem, która zgra się z wieloma stylizacjami – pod warunkiem, że odpowiednio dopasujemy ją do swojego typu urody. Tylko w ten sposób można bowiem mieć pewność, że będziemy wyglądać nienagannie i nie wywołamy u towarzyszy pomruków konsternacji.

Jeśli chodzi o odcień czerwonej szminki dostosowany do typu urody, musimy najpierw udzielić sobie odpowiedzi na pytanie: jakim typem właściwie jestem?

Zasadniczo, można przyjąć, że panie o dość jasnej karnacji i chłodnej tonacji oczu prezentują sobą zimny typ urody, a kobiety o śniadej cerze – ciepły. To na ten podstawie można z powodzeniem dobrać odpowiednią szminkę, która zachwyci towarzystwo i sprawi, że poczujesz się piękna.

Panie o chłodnym typie urody zdecydowanie lepiej wyglądają w czerwieni o niebieskich odcieniach. To dość chłodne tonacje, które sprawiają, że Twoja uroda jest podkreślona i wyglądasz fenomenalnie.

Jeżeli natomiast masz ciepły typ urody (czyli znacznie lepiej prezentujesz się na przykład w złotej biżuterii) – wybieraj czerwień wpadającą w bardziej ciepłe, pomarańczowe odcienie.

Stylizacja a szminka – mat czy błyszcząca?

To, jaką wybierzesz szminkę jest w dużej mierze uzależnione od reszty stylizacji i makijażu. Można bowiem bezpiecznie przyjąć, że jeśli zakładasz lśniącą, przykuwającą uwagę szminkę, a oczy malujesz w typowe smokey eye – usta powinny przyciągać zdecydowanie mniej uwagi. W takim wypadku znacznie lepszym wyborem będzie matowa szminka w odcieniu dopasowanym do Twojego typu urody.

Jeżeli natomiast Twoja stylizacja jest bardziej stonowana (na przykład zakładasz „małą czarną”) – wybierz przykuwającą uwagę szminkę i postaw na delikatny makijaż oczu. Przyjmuje się bowiem, że jeśli oczy są mocno pomalowane – należy „odpuścić sobie” intensywne usta i odwrotnie: gdy decydujesz się na stonowany makijaż w obrębie górnej części twarzy – zwróć uwagę na usta intensywnym kolorem. Na wieczór możesz wybrać także szminkę z odrobiną szaleństwa – na przykład zawierającą drobinki brokatu.

Jak stworzyć makijaż na co dzień z czerwoną szminką?

Jeśli chodzi o codzienny makijaż z zastosowaniem czerwonej szminki – lepiej jest postawić na matowe modele. Dzięki temu podkreślimy wargi i nadamy im świetnego wyglądu, ale jednocześnie – nie będziemy wyglądać kiczowato w pracy czy sklepie. W przypadku matowego wykończenia, ogromne znaczenie ma precyzja ruchów, a także dobór odpowiedniego kształtu szminki.

Problematyczne mogą być zarówno wąskie, jak i szerokie usta: chodzi bowiem o to, by tak dobrać szminkę, aby nie wyjeżdżała poza linię warg i zapewniała jak najlepszy efekt końcowy. Ważne jest dokładne obrysowanie ust i idealne linie przy obrzeżach: „postrzępienie” nie wygląda estetycznie.

Na szczęście, czerwień doskonale zgrywa się z różnymi stylizacjami. To kolor na tyle uniwersalny, że nie musisz zastanawiać się, czy będzie dobrze wyglądać z brązem, błękitem, czernią czy fioletem. Najistotniejsze jest pamiętanie o kilku najbardziej podstawowych zasadach:

– mocne usta to delikatne oczy i odwrotnie – ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku makijażu dziennego: w innym wypadku, używając mocnych odcieni w obrębie oczu i ust, stworzymy kiczowaty i wyzywający efekt, który nie jest odpowiedni do pracy czy na wyjście do sklepu;

– dopasuj kolor szminki do typu urody – bez względu na kolorystykę stylizacji, jeśli odcień pomadki nie będzie komponował się ze skórą – nie uzyskamy dobrego efektu. Dlatego też tak niezbędne jest zwrócenie uwagi na jej odcień również pod kątem tego, czy jest ciepły, czy chłodny;

– uwaga na szczegóły – wykończenie czerwonych ust jest szczególnie istotne. Jakiekolwiek niedociągnięcia w tym zakresie nie są wybaczane i bardzo rzucają się w oczy, zwłaszcza przy tak intensywnym kolorze jak czerwony.

Redakcja lashvolution.pl