Witamina B12 to jedna z najważniejszych witamin, jaką można spotkać w organizmie człowieka. Nie można zapomnieć o zachowaniu odpowiedniego poziomu tej witaminy, ponieważ jej ona odpowiedzialna za tworzenie czerwonych krwinek. do jej funkcji należy również utrzymanie w zdrowiu naszego układu nerwowego.
Niedobór witaminy B
Na pewno wiele osób słyszało o takim zjawisku, a właściwie chorobie zwanej anemia. Tak, jeżeli w naszym układzie krwionośnym zabraknie czerwonych krwinek to doprowadzimy do powstania anemii, która może mieć szkodliwy wpływ na nasz organizm. Dlatego suplementacja witaminą B12 jest tak bardzo ważna. Niedobór tej witaminy może być spowodowany złą dietą, która nie będzie zawierała tej witaminy w swoim składzie. Zanim jednak zajmiemy się poszukiwaniami witaminy B12 w poszczególnych produktach żywieniowych, to koniecznie musicie dowiedzieć się jak rozpoznać niedobór witaminy w swoim organizmie.
Objawy braku witaminy B
Brak witaminy B objawy – po pierwsze należy do nich zaliczyć: powtarzające się bóle głowy oraz zaburzenia widzenia. Nie zapominajmy, że nie mogą być to jednorazowe przypadki, tylko muszą one powtarzać się w regularnych odstępach czasu. Do tego bladożółty odcień skóry oraz bolesny i czerwony język. Dodatkowo w jamie ustnej występuje owrzodzenie powodujące bolesne odczucia. Następuje zmiana w chodzeniu i w sposobie poruszania się. Jeżeli do tej pory nie zauważyliśmy niczego niepokojącego,a od jakiegoś czasu sami czujemy, że nasz sposób poruszania się wyraźnie zmienił się i to na gorsze, to koniecznie powinniśmy zastanowić się nad tym, czy przypadkiem poziom witaminy B w naszym organizmie nie spadł. Bardzo często inne osoby mogą dawać nam znaki, że poruszamy się w inny sposób. Jeżeli mówi nam to więcej osób, to warto zastanowić się nad tym, a nie bagatelizować temat. Do innych objawów sygnalizujących nam brak witaminy B12 w organizmie zaliczyć należy utratą apetytu, kołotanie serca, drażliwość, depresję. Diagnostykę ilości witaminy B w organizmie można przeprowadzić na własną rękę (płatne badania) lub tez poprosić lekarza o odpowiednie skierowanie. Po rozpoznaniu niedoboru witaminy B należy zadbać o odpowiednia suplementację, jaką przepisze nam lekarz prowadzący oraz zadbać o pożywienie, które obfituje w witaminę B. Zaliczyć można do tego chociażby czerwone mięso, jak również jajka. Do tego do diety można włączyć serek wiejski, ser feta, makrelę, sardynki. Nie wszyscy lubią chociażby ryby, ale warto je jeść w minimalnych ilościach, aby w odpowiedni sposób uzupełnić witaminę B w swoim organizmie.