Podróż samolotem z niemowlakiem

Zazwyczaj bywa tak, że pierwsza podróż samolotem z niemowlakiem jest bardzo stresująca. Nic zatem dziwnego, że każdy troskliwy rodzic zazwyczaj stara się zabrać z sobą wszystkie akcesoria, które okażą się niezbędne dla malucha podczas podróży.

Kiedy małe dziecko może podróżować samolotem?

Co prawda nie zalecane jest podróżowanie samolotem z dzieckiem zaraz po jego narodzeniu, ale nie ma żadnych przeszkód do podróżowania samolotem z 6-tygodniowym niemowlakiem. Niemniej najlepiej jeśli rodzic poczeka, gdy maluszek ukończy co najmniej 3 miesiące.

Otóż jak powszechnie wiadomo pierwszy miesiąc życia po przyjściu dziecka na świat to okres, gdy przystosowuje się on do nowego otoczenia, a jego odporność jest wówczas bardzo niska. W związku z tym lepiej w tym czasie nie fundować noworodkowi jakichkolwiek zmian temperatury oraz skoków ciśnienia. Ponadto samolot to szczelnie zamknięte pomieszczenie zazwyczaj wypełnione gromadą ludzi, zatem maluch może zostać narażony na różnorodne infekcje, które mogą okazać się niebezpieczne dla jego zdrowia.

Wybór idealnego lotu dla niemowlaka

Wybierając się w daleką podróż samolotem z małym dzieckiem warto zadbać o to, aby lot nie odbywał się z przesiadkami. Najlepiej jest wybrać lot w nocy, kiedy to maluch śpi i podróż w jakikolwiek sposób nie będzie dla niego uciążliwa.

Warto zawsze wybrać sprawdzoną linię lotniczą, która cieszy się nienaganną opinią pośród podróżników, bowiem wówczas w samolotach jest zazwyczaj znacznie więcej udogodnień dla najmłodszych podróżników.

Jeśli zależy nam, aby zbytnio nie naruszyć zasobności swego portfela, wówczas warto regularnie sprawdzać oferty i wybrać jak najkorzystniejszą promocję. Trzeba też zawsze dokładnie zapoznać się z regulaminem, bowiem często korzystając z promocji można zabrać z sobą tylko jednego malucha, zatem podróż z bliźniakami może wówczas okazać się niemożliwa.

Jeśli chodzi o cenę biletu, to zazwyczaj bywa tak, że dla niemowlaka jest on znacznie tańszy, niż osoby dorosłej. Czasem zdarza się, że niemowlę może polecieć za darmo pod warunkiem, że będzie podróżowało na kolanach swego rodzica i będzie przypięte specjalnymi pasami.

Niektóre linie lotnicze oferują także loty niemowląt w foteliku samochodowym, który jest umieszczony na siedzeniu obok. Niemniej opcja ta jest zazwyczaj odpłatna.

Co więcej dziś coraz więcej przewoźników oferuje specjalne łóżeczka lub kojce dla dzieci wyposażone w poduszki i koce. Decydując się na skorzystanie z takiego rozwiązania trzeba zawsze zarezerwować oferowane łóżeczko podczas zakupu biletu.

Co zabrać do samolotu?

Nawet wówczas, gdy rodzić z niemowlakiem nie zamierza przekraczać granicy naszego kraju należy zawsze zabrać z sobą swój dowód osobisty oraz akt urodzenia dziecka.

Aby podróżowanie było dla naszego ukochanego malucha wygodne oraz komfortowe warto zabrać z sobą chustę do jego noszenia czy też lekki wózek. Dzięki tym niezbędnym akcesoriom można bowiem w łatwy sposób przetransportować malucha do samolotu. Zazwyczaj bywa tak, że dziecięce pojazdy typu wózki trzeba zostawić przy wejściu na pokład, skąd można je odebrać po powrocie z podróży.

Niezbędne okaże się także posiadanie picia i jedzenia dla niemowlaka. Picie jest zawsze w samolocie traktowane jako „żywność specjalnego przeznaczenia”, dzięki czemu rodzic nie musi obawiać się, że nie zostanie wpuszczony na pokład z butelką. Trzeba zawsze pamiętać, że w samolocie jest suche powietrze i w związku z tym trzeba regularnie poić malucha, aby nie doszło do jego odwodnienia.

Można też zabrać do samolotu mleko w proszku i poprosić o wrzątek, aby je przygotować gdy dziecko będzie głodne. Warto też z sobą zabrać ulubione przez niemowlaka deserki i obiadki owocowe w słoiczkach, które to można będzie można mu podać bez jakichkolwiek przeszkód gdy będzie głodne.

Ponadto niezbędne jest zabranie pieluch, ubrań, leków oraz kosmetyków dla niemowlaka. Z kolei podczas startu i lądowania samolotu bardzo często przydaje się smoczek, bowiem ssanie w znacznym stopniu pomaga wyrównać różnicę ciśnień oraz zlikwidować nieprzyjemny dla malucha ucisk w uchu.

Z kolei kocyk potrafi dostatecznie ochronić malucha wówczas, gdy w samolocie jest zimno. Ponadto zwiększa on poczucie bezpieczeństwa naszego malucha. A żeby nie nudził się on podczas podróżowania warto także zabrać jego ulubioną zabawkę.

Odpowiednie wyposażenie malucha pozwala na spędzanie czasu podróżowania w miłej i przyjemnej atmosferze bez jakichkolwiek grymasów dziecka oraz innych niespodzianek.

Redakcja lashvolution.pl