Perfumy, woda toaletowa, woda perfumowana – czym różnią się te produkty?

Wiele osób kupujących kosmetyki zapachowe używa wobec nich określenia „perfumy” – co jednak nie jest prawidłowe. Prawdziwe perfumy to bowiem zupełnie inny specyfik niż woda perfumowana czy woda toaletowa, powszechnie spotykane w drogeriach.

Z tekstu dowiesz się:

  • Czym są prawdziwe perfumy?
  • Jakie cechy ma woda perfumowana?
  • Czym charakteryzuje się woda toaletowa?

Perfumy – luksus zamknięty we flakoniku

Prawdziwe perfumy to absolutny luksus kosmetyczny – stężenie znajdujących się w nich olejków eterycznych jest najwyższe i wynosi od 20 do 40%. Dzięki temu cechują się one bardzo intensywnym, mocnym zapachem. W przypadku prawdziwych perfum wystarczy umieścić na ciele kilka kropel kosmetyku – a czasami nawet jedną – aby aromat towarzyszył nam przez cały dzień.

Właśnie ze względu na duże nasycenie olejkami eterycznymi oraz wyjątkową trwałość zapachu zarówno perfumy damskie, jak i perfumy męskie cechują się bardzo wysoką ceną. Malutkie flakoniki prawdziwych perfum o pojemności kilkunastu mililitrów mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Są to więc raczej produkty kolekcjonerskie dla najzamożniejszych osób niż kosmetyki do stosowania na co dzień.

Woda perfumowana – piękne zapachy na specjalne okazje

O wiele bardziej dostępne dla „zwykłego śmiertelnika” są wody perfumowane, w których stężenie olejków eterycznych wynosi od 10 do 20%. Dzięki temu zapach jest intensywny (choć oczywiście nie aż tak jak w prawdziwych perfumach) i utrzymuje się na skórze przez kilkanaście godzin. 

Woda perfumowana ma na opakowaniu oznakowanie EDP – od francuskiego określenia eau de parfum. Ceny wód perfumowanych od najbardziej renomowanych producentów mogą również być bardzo wysokie i sięgać grubo ponad 1000 zł. Z reguły jednak można je dostać już za 200–300 zł. Biorąc pod uwagę pojemność opakowań (od 30 do nawet 100 mililitrów) oraz wydajność i trwałość zapachu, z pewnością są to racjonalne kwoty.

Woda toaletowa – lekki zapach na co dzień

Woda toaletowa to kosmetyk zapachowy o najniższym stężeniu olejków eterycznych, wynoszącym od 5 do 10%. Często bywa tak, że producent wypuszcza jednocześnie wodę perfumowaną i toaletową danej serii, przy czym ta druga jest znacznie tańsza. Ceny wód toaletowych zaczynają się bowiem już od kilkunastu złotych. Na opakowaniu znaleźć można oznaczenie EDT (eau de toilette).

Trwałość zapachu wody toaletowej nie jest może najwyższa – utrzymuje się on na skórze przez kilka godzin. Z drugiej jednak strony zapewnia to ich delikatność i lekkość, tak pożądaną w przypadku kosmetyków stosowanych na co dzień. Latem w zatłoczonym autobusie albo podczas spotkania biznesowego zapachy o większym stężeniu mogą być dla otoczenia zbyt duszące i ciężkie. Warto więc brać pod uwagę także i ten aspekt. 

O ile prawdziwe perfumy pozostają luksusem dla najbogatszych, o tyle z pewnością pięknie pachnąca woda perfumowana czy lekka woda toaletowa to kosmetyki dla każdego. Warto mieć kilka flakoników w swojej łazience – jedne sprawdzą się podczas romantycznej kolacji z ukochaną osobą, inne zaś doskonale odświeżą na co dzień. Szeroki wybór różnych zapachów znajdziesz tutaj: https://allegro.pl/kategoria/perfumy-i-wody-zapachy-dla-kobiet-17748.

Redakcja lashvolution.pl