Każda dekada, a nawet każdy rok niesie ze sobą zmiany w modzie. Jedni posiadają swój styl i nie podążają za modą. Wierni są swojemu stylowi nawet wtedy, gdy wszyscy inni ubierają się inaczej. Bo styl jest to coś trwałego. Albo się go ma, albo się nie ma. Inni stale śledzą nowinki w modzie i starają się podążać za trendami w modzie. Lecz moda, to droga rzecz. I nie każdego stać, aby ubierać się zgodnie z jej założeniami. Więc ci, których nie stać rzadziej kupują modne rzeczy. Czasem przerabiają coś po mamie lub babci. Bo moda ma to do siebie, że lubi powracać. Dlatego często się zdarza, że kreacja mamy, czy babci jest w sam raz. Czasem tylko trzeba dokonać jakiś poprawek, czy uzupełnień. W każdym wieku moda się zmieniała wielokrotnie. Tak też było w dwudziestym wieku. A jak wyglądały lata 80 moda wtedy była bliższa naszym czasom, czy dalsza?
Specjaliści w modzie
Jednym z największych dyktatorów mody w latach osiemdziesiątych i później był włoski projektant Giorgio Armani. I choć jego sława sięga też dwudziestego pierwszego wieku, to jednak najbardziej olbrzymi sukces odniósł w dziedzinie mody w latach osiemdziesiątych. Giorgio Armani zrewolucjonizował nie tylko damską garderobę, lecz również i męską. Prezentowane przez niego męskie garnitury wykonane były z najdroższych tkanin. Były też one inne niż wcześniej pod względem rozmiaru. Gdyż nie promował on luźnych garniturów, lecz dopasowane, co było zupełną rewolucją. Garnitury takie nosił główny bohater amerykańskiego kultowego wówczas filmu, co przyczyniło się do rozsławienia mało znanego projektanta mody, którym wówczas był Armani. Projektant ten zrewolucjonizował również damską garderobę. Kobiety masowo zaczęły nosić spodnie i marynarki, co miało wpłynąć na większy sukces zawodowy wśród pań. Stroje projektowane dla kobiet przez Armaniego miały pomóc kobietom spełniać marzenia zawodowe poprzez aspirowanie do wyższych stanowisk. Taką odzież nosiły więc kadry kierownicze i pracownice zagranicznych korporacji.
Moda na zdrowie
Lecz praca to nie wszystko. Ważne jest przede wszystkim zdrowie. Dlatego kolejną linią produkcyjną była odzież sportowa. I tym sposobem promowanie sportowego trybu życia. Tym bardziej, że w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku ludzie zwłaszcza młodzi dużo czasu poświęcali tańcowi i treningom fizycznym. Tym bardziej, że w tym czasie zaczęły powstawać pierwsze siłownie. I tu znowu dużo do powiedzenia miały filmy amerykańskie promujące sportowy tryb życia i wysportowaną sylwetkę. Każdy młody człowiek chciał tak wyglądać i być tak ubrany, jak bohater filmowy.