Jak się zdrowo odżywiać?

Wciąż nie każdy z nas ma świadomość tego, jak tak do końca powinno wyglądać zdrowe żywienie. Próbujemy spożywać więcej warzyw i owoców, ale często to nie wystarcza, bo przecież nawet one nie zawierają absolutnie wszystkich składników odżywczych, których nasz organizm codziennie potrzebuje. Musimy zadbać również o odpowiednią podaż zdrowych tłuszczy i białka. Te dwa makroskładniki też są bardzo ważne dla naszego ciała i całego zdrowia.

Dobrym i zdrowym źródłem tłuszczu są oczywiście ryby. Ale nie wszystkie. Najlepsze będą bez wątpienia te tłuste, a to ich jemy niestety zdecydowanie najmniej. Wolimy sięgać po chude gatunki mięsa. Nieraz wydaje nam się, że to one są zdrowsze, ale jesteśmy w błędzie, bo akurat w rybach to tłuszcz jest jednym z bardziej wartościowych elementów. Śmiało sięgajmy więc po makrelę czy nawet łososia. Świetne zdrowe jedzenie to także sardynki, które są bogate w nienasycone kwasy omega-3, a oprócz tego zawierają przyjemną dawkę witaminy D, dbającej o odporność.

Białko też jest ważne i to nawet wtedy, gdy jakoś specjalnie nie ćwiczymy i nie zależy nam na rozbudowywaniu sylwetki. Ten makroskładnik nie jest bowiem wyłącznie budulcem mięśni. Tworzy on w rzeczywistości cały nasz organizm i pozwala mu się swobodnie regenerować. Najwyższej jakości białko znajdziemy w produktach odzwierzęcych – mięsie, podrobach, jajkach oraz nabiale. Jeżeli jednak chcemy prowadzić nie tylko zdrowe żywienie, ale również zamierzamy ograniczać spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, próbujmy czerpać białko z produktów roślinnych, takich jak orzechy, masło orzechowe bądź rośliny strączkowe czy nawet tofu lub sama soja.

Przeczytaj więcej na aptekapodsloncem.pl

Redakcja lashvolution.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *