Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak pozbyć się blizn potrądzikowych? Zobacz metody!

8 marca 2023 Jak pozbyć się blizn potrądzikowych


Po trądziku na twarzy mogą pojawić się nieestetyczne blizny, nazywane bliznami potrądzikowymi. Jak dochodzi do ich powstania? W jaki sposób można je zredukować? Oto najważniejsze informacje!

Czym są blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe to trwałe zmiany na skórze, które powstają w wyniku ciężkiego lub długotrwałego trądziku. 

Do powstawania blizn potrądzikowych dochodzi na skutek procesów gojenia się skóry po trądziku. Może sprzyjać im rozdrapywanie czy wyciskanie zmian trądzikowych.

Blizny potrądzikowe mogą przybierać różne formy, na przykład mogą być to głębokie, wąskie blizny, które tworzą bruzdy w skórze, szersze, płytkie blizny, widoczne w skórze otworki. Zdarza się też, że na skutek trądziku pojawiają się blizny przerostowe. Są to wypukłe, grube blizny, które powstają w wyniku nadmiernej produkcji kolagenu podczas procesu gojenia.

Blizny potrądzikowe mogą powodować niezadowolenie ze swojego wyglądu, kompleksy, dlatego też wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób można się ich pozbyć.

Blizny potrądzikowe – jak można się ich pozbyć?

Dostępnych jest kilka metod postępowania, które pomagają zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych. Oto te wybierane najczęściej:

Peelingi chemiczne

Roztwór zawierający kwasy jest nakładany na skórę, co powoduje jej złuszczanie. Pomaga to zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych. 

Stosowane są różne rodzaje peelingów kwasowych, które dobierane są w zależności od głębokości i rozległości blizn. Żeby uzyskać najlepsze efekty takiego zabiegu, konieczne jest przeprowadzenie go w serii.

Najlepsze efekty dają peelingi chemiczne prowadzone przez lekarza medycyny estetycznej, ponieważ są one bardziej skoncentrowane niż te dedykowane do użycia domowego. W kategorii jak medycyna estetyczna Kraków daje dostęp do wielu gabinetów i klinik oferujących takie zabiegi.

Terapia laserowa

Metoda lasera wykorzystuje światło o wysokiej energii do usunięcia wierzchniej warstwy skóry. 

Taki zabieg polega na naświetlaniu skóry za pomocą lasera, co powoduje jej miejscowe uszkodzenie, co może pomóc zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych.

Mezoterapia igłowa

Dobre rezultaty w przypadku pojawienia się blizn potrądzikowych daje również mezoterapia igłowa. To zabieg medycyny estetycznej, który również może być wykonany w domu. Stosuje się podczas niego strzykawkę z igłą albo urządzenie z małymi igłami służy do nakłuwania skóry. 

Mezoterapia działa na skórę, powodując jej miejscowe uszkodzenie, a przez to stymulując produkcję kolagenu i pomagając zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych.

Wypełniacze skórne

W przypadku blizn powodujących znaczne ubytki w skórze, zastosować można kwas hialuronowy. Jest on wstrzykiwany w skórę, aby wypełnić blizny i uzyskać gładszy wygląd.

Aby dobrać najlepszy rodzaj zabiegu w przypadku blizn po trądziku, warto udać się do sprawdzonego gabinetu albo kliniki zajmującej się medycyną estetyczną. Lekarz będzie mógł wtedy wykonać niezbędne badanie skóry i dzięki temu będzie mógł również zalecić najlepsze postępowanie, by usunąć blizny.

Redakcja lashvolution.pl

Nasi redaktorzy to zespół entuzjastów modowych, ekspertów urody i pasjonatów lifestyle'u, których celem jest dostarczanie inspirujących treści naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie i wiedzę w dziedzinie mody, urody i stylu życia, co pozwala nam tworzyć artykuły, które są zarówno ciekawe, jak i pomocne dla naszej społeczności czytelniczej. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu treści, które są na czasie, refleksyjnie analizują najnowsze trendy, porady dotyczące pielęgnacji, wskazówki dotyczące stylizacji oraz inspirujące historie związane z życiem codziennym. Jesteśmy tutaj, aby dostarczać artykuły, które pomogą naszym czytelnikom wyrazić siebie poprzez modę i urodę oraz prowadzić pełne życie zgodne z ich osobistymi preferencjami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Bransoletka z turmalinem
Kąpiele siarczkowe
Jak się malować modnie

Jesteś zainteresowany reklamą?