Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Endodoncja mikroskopowa – na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

7 września 2022 Endodoncja mikroskopowa


Leczenie kanałowe to obecnie popularna procedura używana w celu uratowania zęba przed jego wyrwaniem. Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty, prowadzi się ją pod mikroskopem. Co warto wiedzieć na temat endodoncji mikroskopowej?

Na czym polega endodoncja?

Endodoncja określa się dziedzinę stomatologii, która stosowana jest w celu leczenia zmian miazgi zębowej, czyli tkanki znajdującej się w środku zęba. Najczęściej leczenie endodontyczne wykonuje się wtedy, gdy ząb jest mocno zniszczony próchnicą, a także wtedy, gdy został on uszkodzony, na przykład złamany.

Zabieg endodontyczny, który określany jest potocznie leczeniem kanałowym, polega na bardzo dokładnym oczyszczeniu i opracowaniu kanałów zęba przez stomatologa, a następnie na ich wypełnieniu. 

Kanały zęba mogą być jednak bardzo cienkie i kręte, co powoduje, że procedura ta jest czasochłonna i może być obarczona wyższym ryzykiem niepowodzenia wtedy, gdy nie zostanie ona wykonana dokładnie. W tym celu stosuje się obecnie dodatkowe narzędzia, w tym mikroskopy endodontyczne.

Endodoncja mikroskopowa – co to jest?

Zabieg endodontyczny odbywający się pod mikroskopem jest określany jako endodoncja mikroskopowa.

Podczas tego typu zabiegu stomatolog wykorzystuje mikroskop stomatologiczny, który jest rodzajem mikroskopu dwuokularowego. Za jego pomocą może on oglądać miejsce prowadzenia zabiegu i jednocześnie korzystać z narzędzi endodontycznych do odpowiedniego oczyszczenia kanałów zębowych oraz ich wypełnienia.

Z punktu widzenia leczonego pacjenta stosowanie mikroskopu endodontycznego nie jest związane z żadnym dodatkowym dyskomfortem, dlatego też nie czuje on wtedy jego używania przez stomatologa podczas zabiegu.

Gdzie dostępna jest endodoncja mikroskopowa?

Obecnie z zabiegów polegających na korzystaniu z mikroskopu stomatologicznego można skorzystać jedynie w gabinetach i klinikach prywatnych.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje zabiegów polegających na endodoncji mikroskopowej, dlatego też pacjenci, którym zależy na wykonaniu takiej procedury, muszą zapłacić za nią samodzielnie. 

Cena tego typu zabiegu wynosi najczęściej od około 700 złotych, natomiast w przypadku zębów z wieloma kanałami to nawet ponad 2000 złotych.

Profesjonalna endodoncja mikroskopowa Kraków (https://stomatologiaswiatkowska.pl) – umów się na wizytę w profesjonalnej klinice stomatologicznej i skorzystaj z zabiegu pod okiem specjalisty!

Kiedy w leczeniu stosuje się mikroskopy stomatologiczne?

Endodoncja mikroskopowa używana jest przez lekarzy stomatologów przede wszystkim wtedy, gdy jest ona konieczna ze względu na:

  • lokalizację oraz budowę kanałów w zębach pacjenta
  • złamanie się narzędzia w kanale zębowym – podczas leczenia lub poprzedniego zabiegu w innym gabinecie
  • pojawienie się nieszczelności w kanałach zębowych
  • rozwój infekcji w kanale zębowym

Najczęściej zatem mikroskopy stomatologiczne używane są wtedy, gdy prowadzone jest ponowne leczenie endodontyczne, czyli tak zwane reendo. Wówczas stomatolog może przeprowadzić je bardzo dokładnie i dzięki temu uniknąć ryzyka pojawienia się problemów, które mogą zakończyć się nawet koniecznością usunięcia zęba.

Redakcja lashvolution.pl

Nasi redaktorzy to zespół entuzjastów modowych, ekspertów urody i pasjonatów lifestyle'u, których celem jest dostarczanie inspirujących treści naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie i wiedzę w dziedzinie mody, urody i stylu życia, co pozwala nam tworzyć artykuły, które są zarówno ciekawe, jak i pomocne dla naszej społeczności czytelniczej. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu treści, które są na czasie, refleksyjnie analizują najnowsze trendy, porady dotyczące pielęgnacji, wskazówki dotyczące stylizacji oraz inspirujące historie związane z życiem codziennym. Jesteśmy tutaj, aby dostarczać artykuły, które pomogą naszym czytelnikom wyrazić siebie poprzez modę i urodę oraz prowadzić pełne życie zgodne z ich osobistymi preferencjami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Bransoletka z turmalinem
Kąpiele siarczkowe
Jak się malować modnie

Jesteś zainteresowany reklamą?