Ciekawe filmy psychologiczne na wieczór

Chyba nie ma nic przyjemniejszego niż fajny seans filmowy we własnym domu. Właśnie tak Polacy uwielbiają spędzać wolny czas. Czasami chętnie sięgają po lekkie komedie obyczajowe i romantyczne, w emocjach i napięciu trzymają ich dramaty i thrillery, a odrobinę więcej na temat ludzkiej psychiki mogą dowiedzieć się z filmów psychologicznych. Te ostatnie często ukazują prawdziwe życie i rozterki głównych bohaterów. Jakie tytuły warto wpisać na swoją listę must see? Poniżej kilka rekomendacji. Te filmy na długo pozostaną w pamięci i w sercu.

Joker

Ciekawe filmy psychologiczne nikogo nie pozostawiają obojętnym. Skłaniają do refleksji i sprawiają, że seans przestaje być tylko i wyłącznie czystą rozrywką. Ubogacają również wewnętrznie, pozwalają spojrzeć na różne sprawy pod innym kątem, a czasami nawet pomagają w rozwiązywaniu swoich osobistych problemów. Taka jest w każdym razie idea filmów psychologicznych. Jeden z nowszych tytułów, który z pewnością po prostu trzeba zobaczyć, to Joker. Film ukazuje historię życia Jokera znanego z Batmana. Poznajemy losy człowieka, którego los nie oszczędził i doprowadził do choroby psychicznej, która później wzięła górę i wygrała. Ten obraz na długo pozostaje w pamięci. Nie jest to film łatwy, jednak bez wątpienia to prawdziwe arcydzieło. Koniecznie trzeba zobaczyć.

Requiem dla snu

Muzyka z tego obrazu pozostaje w pamięci na zawsze i jest naprawdę znakiem rozpoznawczym. Filmy jest mocny i tak naprawdę rekomendowany dla wszystkich studentów psychologii, to zatem dzieło stricte z tego nurtu – prawdziwy film psychologiczny. W trochę oniryczny w obrazie obserwujemy Jak łatwo można wplątać się w uzależnienie, które może zapanować nad naszym życiem, zniszczyć wszelkie ideały i marzenia. To nie jest łatwy obraz. Wiele scen to tak naprawdę obrazy, których wolelibyśmy nigdy nie widzieć na własne oczy. I chociaż po zakończeniu seansu dosłownie odbiera mowę, warto zmierzyć się z własnymi uczuciami, bo to film głęboki i poruszający.

Big Little Lies

Kolejny tytuł to nie film, a serial, jednak tak naprawdę tylko kilku odcinkowy. Kończy się zbyt szybko i pozostawia człowieka głodnego kolejnego sezonu. Póki co zostały zrealizowane 2, ale wszystko wskazuje na to, że będzie kontynuacja. Co ten serial ma do psychologii? Tak naprawdę to studium niesamowitych osobowości i charakterów każdej z głównych bohaterek. Wspaniałą kreację stworzyła tutaj chociażby Nicole Kidman, którą w pierwszym sezonie obserwujemy w niezwykle toksycznej relacji z mężem. Dzięki serialowi możemy zgłębić mechanizmy przemocy, uwikłania w miłość, w której dosłownie zatraca się samego siebie. Inne znane nazwiska pojawiające się w obsadzie to między innymi Reese Witherspoon. Zdecydowanie warto poświęcić kilka wieczorów na ten serial.

Fight Club

Kolejny tytuł to już klasyka kina psychologicznego. Ten film również oglądają wszyscy studenci. Prawdziwą kreację stworzył w nim Brad Pitt. Cały film z niesamowitym zaskoczeniem, cały czas trzyma w napięciu. Nie jest to nowy obraz, pojawia się wśród topowych filmów psychologicznych od wielu lat i na pewno jest godny uwagi. Nie wdając się w szczegóły, po raz kolejny możemy poznać jak funkcjonuje umysł człowieka chorego psychicznie. Pozostając w takich klimatach nie sposób nie wymienić jeszcze jednego naprawdę kultowego tytułu. Mowa tutaj o filmie Piękny umysł, w którym doskonale zagrał uwielbiany przez Polaków Russell Crowe. To film, podczas którego z pewnością nie jeden raz popłynie nam po policzku łza. Wzruszający jest szczególnie koniec. Zresztą to mają do siebie filmy psychologiczne – potrafią na jakiś czas wytrącić z posad, poruszają totalnie, doprowadzają do tego, że tak mocno identyfikujemy się z bohaterami. Warto raz na jakiś czas spędzić wieczór przy tak mocnym obrazie. To tylko kilka propozycji na wieczór, podczas którego możemy nie mieć ochoty sięgać popcorn. Takie obrazy to rozrywka na najwyższym poziomie plus możliwość przeżycia prawdziwych emocji i doświadczenia głębokich refleksji.

Redakcja lashvolution.pl